Wybór odpowiedniego stroju to kwestia istotna w każdej profesji. Zawód lekarza nie jest tutaj wyjątkiem. Odzież medyczna została zaprojektowana dla lekarzy każdej specjalizacji, także pediatrów. Pomaga w zachowaniu schludnego wyglądu, a także zapewnia swobodę ruchów podczas pracy. Bluza pediatryczna powinna zostać dobrana do potrzeb lekarza. Tak samo jest w przypadku pozostałych elementów garderoby np. spodni medycznych.

Pediatryczna odzież medyczna – trendy kolorystyczne

Lekarz to zawód zaufania publicznego. Jego strój powinien spełniać normy higieniczne oraz być rozpoznawalny dla pacjenta. Współcześnie odzież medyczna dostępna jest w różnych opcjach kolorystycznych: od klasycznej bieli, przez nasycone barwy takie jak zieleń i czerwień, aż po stonowany granat i czerń. Pozwala to dobrać każdemu lekarzowi odpowiedni strój do swoich preferencji. Obecnie, pediatrzy często wybierają stroje w żywych i nasyconych barwach.

Jak powinna wyglądać odzież pediatryczna?

Kolor to istotny aspekt przy wyborze stroju lekarza, ale powinno się zwrócić uwagę też na jego inne cechy. Odzież medyczna najczęściej jest wykonywana z określonego typu materiału. Są to tkaniny przewiewne oraz dobrze odprowadzające wilgoć – przede wszystkim mieszanki poliestru, wiskozy i elastanu, który pomaga utrzymać odzież w określonym kształcie. Strój wykonany z takich materiałów nie chłonie wilgoci, więc sprawdzi się w momentach wzmożonego wysiłku fizycznego. Cechuje się także tym, że szybko wysycha.

Odzież medyczna pediatryczna powinna być wytrzymała, a także rozciągliwa i zapewniać pełną swobodę ruchów. Wykorzystywane do produkcji bluz materiały (np. poliester) są odporne na przetarcia. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Odzież pediatryczna powinna być czysta i zadbana. W przypadku pracy na oddziale można także zaopatrzyć się w klasyczny fartuch i inne osłony pomagające w utrzymaniu czystości bluzy oraz spodni medycznych. Strój lekarza, także pediatryczny, powinien wyraźnie odróżniać się od odzieży noszonej przez pacjentów i innych pracowników szpitala lub przychodni. Sprawia to, że może on zostać łatwo zlokalizowany i rozpoznany przez osoby oczekujące na konsultację.

Funkcjonalność odzieży pediatrycznej

Odpowiedni materiał i krój odzieży medycznej to nie wszystko, ważna jest też jej funkcjonalność. Zarówno bluzy, jak i spodnie medyczne wyposażone są w kilka kieszeni. Zmieści się w nich np. smartfon. Aby zapobiec ich wypadaniu, zabezpieczane są np. zapięciami magnetycznymi. Kieszeń na piersi bluzy została zaprojektowana z myślą o lekarzach i wyposażona jest w uchwyt na identyfikator. Kieszenie znajdują się w takich miejscach, do których łatwo sięgnąć.

Odzież dla lekarzy dostępna jest w różnych krojach. Na rynku można znaleźć bluzy medyczne pediatryczne dopasowane do ciała lub luźne. Spodnie najczęściej mają  gumę w pasie, przez co nie krępują ruchów i są wygodne. Znaleźć można fasony z prostymi nogawkami oraz joggery ze ściągaczami. Wybór krojów oraz kolorów obejmuje zarówno modele damskie, jak i męskie.

Laura Sulewska